دستگاه کپی

دستگاه کپی، یکی از اساسی ترین تجهیزات در ادارات ، مدارس ,سازمان ها و دانشگاه ها می باشد, در واقع ماشینی است که از فایل ها، متون ، اسناد ، تصاویر و دیگر موارد چاپ می گیرد.

دستگاه کپی, دستگاهی است که برای کپی گرفتن از اسناد و مدارک به شکل وسیعی در محیط های آموزشی و اداری مورد استفاده قرار میگیرد . قیمت دستگاه کپی , سایز و حجم آن با ازدیاد حجم کار , بیشتر میشود .

شاید این سوال برای کاربران مطرح شود که دستگاه کپی چگونه کار می کند و نحوه عملکرد آن چگونه است.

دستگاه کپی ارزان

هنگام خرید به ارزان بودن آن توجه نکنید به تمیز بودن آن توجه کنید که تمیزی دستگاه به میزان کارکرد آن از روی کنتور مشخص می شود.

با وجود نواسانات ارز در چند ماه اخیر قیمتها بسیار تغییر کرده و نباید گول ارزان بودن دستگاه را بخورید زیرا دستگاه ایران کارکرد را به شما میدهند و عواقب آن هزینه های بالایی است که برای شما بوجود می آورد.

دستگاه استوک بخرید زیرا ایران کارکرد, قطعات آن ها تعویض شده و قطعات چینی در آن استفاده می شود و مشکلات زیادی را برای شما به همراه دارد.

ارزان با بالاترین کیفیت و گارانتی واقعی شرکت را از ما بخواهید.

بهترین دستگاه کپی

گفتیم اولین ملاک برای انتخاب بهترین دستگاه کیفیت آن است , معیارهای مختلفی وجود دارد که کیفیت دستگاه را مشخص می کند از جمله مهمترین آن رزولوشن بالا و وضوح تصویر است علاوه بر آن سرعت دستگاه و حافظه داخلی بالا تضمین کننده کیفیت دستگاه است. مقاومت بالا , طراحی حرفه ای , استفاده آسان از آن نشان از با کیفیت بودن دستگاه دارد.

شاید برخی از شما کافی نت دارید و به دنبال دستگاه کپی مناسب کافی نت با کیفیت چاپ بالا هستید.

مرکز ماشین های اداری فراز در این زمینه می تواند راهنمای مناسب و مفید برای شما باشد.

نحوه استفاده از دستگاه کپی

برای استفاده در وهله اول آن را روشن کرده و کمی صبر کنید تا گرم شود. که معمولا چند دقیقه طول می کشد.

در مرحله بعدی شمارنده دستگاه را بلند کنید و کاغذ یا عکس مورد نظرتان را روی صفحه شیشه ای دستگاه قرار دهید. در لبه پانل شیشه ای می توانید گزینه هایی را مشاهده کنید که به شما در تعیین موقعیت صفحه کمک می کند.

برای دستگاه های دارای فیدر برگه را داخل فیدر در بالا قرار داده و بعد با استفاده از صفحه کلید تعداد چاپ مورد نظر را انتخاب کنید.

اگر دستگاه تان قابلیت چاپ رنگی را داشته باشد در این مرحله باید رنگی و یا سیاه سفید بودن چاپ را تعیین کنید و همچنین سایز کاغذ که a5 , a4 , a3 هر کدام که مد نظرتان است را انتخاب کنید و در آخر دکمه کپی را زده و منتظر خروج برگه چاپ شده باشید.

دستگاه کپی چگونه کار میکند

  • زمانی که می خواهید با دستگاه کار کنید کاغذ را برعکس بر روی شیشه قرار دهید.
  • کل سند توسط یک نور بسیار روشن اسکن می شود.
  • از قسمت های سفید که هیچ جوهری وجود ندارد نورهای بیشتری نسبت به قسمت های سیاه و جوهری بازتاب می شود, و یک سایه الکتریکی از صفحه در رسانای نوری که یک نوار نقاله دوار با یک ماده شیمیایی به نام سلنیوم پوشش داده شده است، ایجاد می شود.
غلطک نواری

و همانطور که نوار نقاله می چرخد، سایه الکتریکی را با خود حرکت می دهد.
سپس صفحه توسط غلطک جوهردار که با ذرات جوهر پودری (تونر) پوشش داده شده است برخورد میکند.
و همانطور که کاغذ حرکت می کند، یک بار الکتریکی قوی دریافت می کند.
تونر که بار الکتریکی دریافت می کند، به سایه الکتریکی می چسبد و تصویری از صفحه اصلی را روی نوار ایجاد می کند.

نحوه کار دستگاه کپی

کاغذ که به نزدیکی نوار بالا میرسد بدلیل بار قوی که دارد به ذرات تونر بارگیری شده جذب میشود و تصویر به سرعت از نوار بر روی کاغذ منتقل می شود و کاغذ که جوهری شده از دو غلطک داغ ( قسمت فیوزر) عبور می کند و گرما و فشار غلطک باعث می شود ذرات تونر برای همیشه بر روی کاغذ ذوب و تثبیت شود.

بار الکتریکی تونر
  • و در آخر کاغذ کپی شده خارج می شود و به دلیل عبور از قسمت فیوزر، کاغذ هنوز گرم است.

راهنمای نگهداری از دستگاه کپی

در وهله اول سعی کنید آن را در جایی قرار دهید که خطری آن را تهدید نکند.

دستگاه را به دور از پنجره و نور خورشید بگذارید تا اینطوری گرد و غبار کمتری وارد دستگاه شود و کمتر فعالیت آن را تحت تاثیر قرار دهد.

برای تمیزی بیشتر دستگاهتان از یک کاور مخصوص برای آن استفاده کنید.

هیچگاه بیشتر از ظرفیت ماهانه آن، فایل کپی نکنید و از کاغذهای سالم و تمیز نیز برای استفاده از آن بهره گیری نمایید.

همیشه پیش از گرفتن اولین چاپ به دستگاه اجازه گرم شدن بدهید خصوصا پس از ساعت ها خاموشی و بیکاری آن .

دستگاه کپی سه کاره

با توجه به میزان استفاده از دستگاه و بودجه ای که برای آن در نظر می گیرید , می توانید از دستگاه کپی چند کاره استفاده نمائید.

از جمله مواردی که در خرید آن اهمیت دارد : گارانتی , قیمت , کارآیی , برند تولید کننده و …

دستگاه کپی پر فروش

در قسمت زیر انواع مدل های پرفروش و کاربردی که خریداران زیادی هم دارند معرفی شده است که به نظر من به صرفه ترین دستگاه های کپی شناخته شده هستند.

دستگاه کپی توشیبا

توشیبا برند پیشرو در جهان در عرصه تولید دستگاه های کپی می باشد و از قابلیتهای زیادی برخوردار است این دستگاه کیفیت بالایی دارد و شما را مطمئن می سازد هر چیزی که از یک دستگاه کپی نیاز دارید را بدست آورید. در ادامه به بخشی از این قابلیت ها می پردازیم.

قابلیت های دستگاه کپی توشیبا

قابلیت شبکه : به کمک دستگاه کپی توشیبا در زمان کوتاهی می توانید شبکه خود را به راحتی راه اندازی کنید. این قابلیت در هزینه و زمان شما صرفه جویی می نمایند. به همین دلیل توشیبا یک انتخاب عالی برای نیازهای شبکه شما می باشد.

کاربرد آسان : دستگاه شما باید کاربرد آسانی داشته باشد تا زمان زیادی برای یادگیری و درک کارکرد آن از شما نگیرد. توشیبا به هنگام طراحی دستگاه های کپی خود این موضوع را در نظر گرفته است.

و از دیگر قابلیت های این دستگاه :

  • ارتباط شبکه، اسکن، کپی و پرینت
  • پرینت از فلش مموری و اسکن بر روی آن
  • گزینه های مدیریت کاغذ متنوع
  • چاپ 28 برگ در دقیقه
  • واحد دوبلکس خودکار بدون سینی
  • فکس داخلی
دستگاه کپی چگونه کار می کند؟

کل سند توسط یک نور بسیار روشن اسکن می شود.
از قسمت های سفید که هیچ جوهری وجود ندارد نورهای بیشتری نسبت به قسمت های سیاه و جوهری بازتاب می شود, و یک سایه الکتریکی از صفحه در رسانای نوری که یک نوار نقاله دوار با یک ماده شیمیایی به نام سلنیوم پوشش داده شده است، ایجاد می شود.

ویژگی های بهترین دستگاه کپی چیست؟

اولین ملاک کیفیت است , معیارهای مختلفی وجود دارد که کیفیت دستگاه را مشخص می کند از جمله مهمترین آن رزولوشن بالا و وضوح تصویر است علاوه بر آن سرعت دستگاه و حافظه داخلی بالا تضمین کننده کیفیت دستگاه است. مقاومت بالا , طراحی حرفه ای , استفاده آسان از آن نشان از با کیفیت بودن دستگاه دارد.

سورتر دستگاه کپی چیست؟

در واقع قطعه ای است که بیشتر در دستگاه های کپی تجاری استفاده می شود.
دستگا کپی تجاری وسیله ای است که در چاپخانه ها , نشریات و سازمان های فرهنگی مانند دانشگاه ها بکار می رود. این امکان نسخه بعدی چاپ را با فاصله کمی از نسخه قبلی پس از اتمام چاپ هر نسخه قرار می دهد و این باعث جدا کردن راحت تر نسخه های چاپی می شود.