آشنایی با قطعات دستگاه کپی می تواند شما را در نگهداری از دستگاه کپی و شکل گیری چاپ با کیفیت یاری کند. اگر اطلاع چندانی از قطعات مصرفی دستگاه کپی ندارید، این مقاله برای شماست.دستگاه های کپی فارغ از مدل، نوع، برند سازنده ی خود از اعضای مشخصی تشکیل شده اند. هر یک از این اجزا دارای ویژگی های ساختاری منحصر به فردی هستند که در همکاری با یکدیگر پروسه ی چاپ اسناد مورد نظر کاربر را به اتمام می رسانند.

قطعات دستگاه کپی

مهم ترین قطعات دستگاه کپی

دستگاه فتوکپی از قطعات ریز و درشت بسیاری تشکیل شده است و این قطعات بسته به نوع تکنولوژی دستگاه جوهر افشان و لیزری متفاوت است ولی در کل از قطعات اصلی یکسانی برخوردار هستند.

مین برد دستگاه کپی: یکی از اصلی ترین قطعات دستگاه کپی است که وظیفه پردازش های مربوط به چاپ را دارد و در صورت اختلال و مشکل در این بخش عملا کل فعالیت چاپ متوقف و کنسل می شود.

در صوت خرابی این قطعه از متخصصین مجموعه فرازکپی کمک بگیرید.

مین برد دستگاه کپی

برد پاور دستگاه فتوکپی : وظیفه انتقال ولتاژ شهر به سایر قطعات موجود در دستگاه را دارد که با تقسیم بندی ولتاژ دریافتی به هر یک از قطعات که هر کدام با ولتاژ خاصی کار می کنند در کارایی اصلی قطعات داخلی دستگاه تاثیر دارد.

بنابراین یک ولتاژ نادرست موجب اتصالی و سوختگی قطعات مختلف دستگاه می شود.

صفحه ی نمایشگر : یکی از قطعات دستگاه کپی است که انواع و اقسام مختلفی دارد. به وسیله این بخش می توان سایز کاغذ, نوع کاغذ و کاست کاغذ را مشخص کرد. این بخش از دستگاه کپی می تواند ساده و کوچک و یا بسیار پیشرفته و دیجیتالی باشد.

درام : وظیفه انتقال تونر یا جوهر بر روی کاغذ را دارد و قطعه ایی بسیار حساس و آسیب پذیر است و در اثر ضربه بطور کل کارایی خود را از دست می دهد گاهی هم بعلت ارتباط مستقیمی که با تونر دارد بر اثر برخورد ذرات خشک شده تونر بر روی درام علت خرابی آن می باشد.

چاپ لکه های اضافی و خطوط عمودی و افقی زائد از نشانه های خرابی درام است.

کارتریج : این قطعه از مهم ترین قطعات دستگاه کپی است و محفظه نگهداری تونر است. گاهی بعلت تونر نامرغوب در سیستم داخلی چاپ مشکل ایجاد می شود و اگر کاتریج درست جا نرفته باشد دستگاه کدخطای عدم شناسایی کاتریج را می دهد. وجود گرد و غبار یکی دیگر از عوامل نابودی کارایی کاتریج است.

یونیت فیوزینگ : این قطعه وظیفه حک تونر بر روی کاغذ با حرارتی که تولید میکند دارد و در صورت خرابی این قطعه عملا چاپ اسناد کنسل میشود, علت خرابی این قطعه استهلاک می باشد.

کاغذکش : کاغذکش یک قطعه همیشگی در لیست قطعات دستگاه کپی است.این قطعه برای کشیدن کاغذ به داخل دستگاه و پس ازچاپ برای خروج کاغذ از دستگاه کپی بکار می رود.

کاغذکش دستگاه کپی

گیر کردن کاغذ درون دستگاه چاپگر نشانه ای برای خرابی کاغذکش است. فراز کپی با ارائه ی گارانتی های مدت دارد انواع و اقسام دستگاه های مختلف را سرویس دهی می کند. با واحد پشتیبانی تماس بگیرید و درخواست خود را ثبت کنید.

قطعات مصرفی دستگاه ریکو

کاغذکش : از قطعات اصلی مکانیکی دستگاه کپی است که وظیفه کشیدن کاغذ به داخل دستگاه را دارد کاغذ کش ها سه دسته کاغذ کش ورودی میانی و خارجی هستند.

یونیت ظهور (Developer Unit):
دولوپر یا همان پودر سنگین وظیفه ی انتقال تونر بر روی درام را بر عهده دارد. در وهله ی اول لازم است تونر و دولوپر با یکدیگر مخلوط شده و درون مخزن ریخته شوند, تانک دولوپر در بالای مخزن تونر قرار دارد.

یونیت ترانسفر (Transfer Charger) :
وظیفه ی انتقال تونر از سطح درام بر روی کاغذ را بر عهده دارد.

یونیت درایور (main drive unit)‌ :
وظیفه ی انتقال نیروی موتور الکتریکی دستگاه به سایر قسمت های دیگر را بر عهده دارند و مجموعه ای از چرخ دنده ها و تسمه ها است.

یونیت شارژ (Charger unlit) :
این قطعه در بالای درام قرار دارد و وظیفه ی آن فعال کردن یا باردار کردن درام است. با باز کردن درب جلویی دستگاه این قطعه قابل مشاهده است.

یونیت تغذیه کاغذ :
این بخش دارای دو قسمت تک برگ و چند برگ می باشد که برای کپی چندین برگه از چند برگ و برای کپی یک برگه از قسمت تک برگ استفاده می کنیم.

قطعات مصرفی توشیبا 452

دستگاه کپی توشیبا یکی از دستگاه های پرفروش در بازار است و قطعات آن هم به وفور یافت می شود از جمله قطعات آن میتوان به این موارد اشاره کرد: بلید, پرس, چرخ دنده, چیپست, کاغذ کش, درام, هات رول, وب رول, ترمیستور توشیبا

 قیمت مواد مصرفی دستگاه کپی

مواد مصرفی از مهم ترین ملزومات دستگاه پس از خرید دستگاه می باشد و بدون مواد مصرفی عملا دستگاه کارکردی ندارد و هیچ خروجی چاپی ندارد از جمله مواد مصرفی مهم در تمام دستگاه های کپی تونر و در برخی از دستگاه ها جوهر, البته جوهر امروزه بسیار در دستگاه های جدید مصرف می شود و می توان گفت استفاده از آن منسوخ شده است 

تونر ها بسته به وزن از 100 گرم تا ا کیلوگرم موجود است گاهی بصورت پاکتی گاهی بصورت قوطی وجود دارد تونرها بصورت رنگی و مشکی موجود هستند. جوهرها هم بصورت 100 میلی متر تا 1000 میلی متر موجود است.

قوطی خالی تونر هم وجود دارد.

نکته ایی که به آن باید اشاره کرد مواد مصرفی دستگاه ها بنا به مدل و نوع دستگاه و سیاه سفید یا رنگی بودن آن متفاوت است. 

قطعات و مواد مصرفی دستگاه کپی کونیکا

از جمله مواد مصرفی دستگاه کپی رنگی , تونر شارژ کونیکا نیم کیلویی می باشد.

و قطعات مصرفی کونیکا می توان به بلید درام رنگی کونیکا و بلید درام مشکی کونیکا , درام کپی کونیکا, چیپست کاتریج تونر, کاتریج طرح اورجینال, چیپست دولوپر کونیکا, چیپست درام کونیکا, هاترول و کاغذکش اشاره کرد.

لازم به توضیح است که دستگاه های رنگی شامل مدل های : c350 ,c450 ,c451 ,c452 ,c452 ,352, c550 ,c552 ,c650 c652 می باشند. 

قیمت قطعات مصرفی دستگاه کپی

قطعات مصرفی دستگاه همه جور قیمتی در بازار دارد ولی هر کدام بر حسب فرسودگی و میزانی که مصرف شده و اینکه آک باشند یا نه و همچنین بسته به میزان موجود بودن در بازار به وفور و یا کمیاب قیمتشان متفاوت است, البته این را هم باید در نظر گرفت که برخی قطعات اورجینال و اصل اصل نیست و حتما باید از فروشنده ایی معتبر خریداری نمود.

قطعات مصرفی قیمت مناسب دستگاه کپی

هر چقدر قطعات مصرفی دستگاه به وفور در بازار موجود باشد و اینکه مستقیم از وارد کننده خریداری شود به جای اینکه چندین دست گشته باشد تا به فروشنده رسیده باشد در قیمت مناسب و به صرفه برای مشتری تاثیرگذار است.

در اخر اینکه شناخت هر یک از این قطعات و آشنایی با کارکرد آنها کمک بسیار مهمی در استفاده و نگهداری آنها و همچنین تشخیص ایراد و عیب یابی به تعمیر کار و یا کاربر می کند.

مهمترین قطعات مصرفی دستگاه کپی کدام قطعات است؟

مین برد , برد پاور , صفحه نمایشگر , درام , کاتریج , یونیت فیوزینگ

قطعات مصرفی دستگاه کپی کونیکا چه قطعاتی است؟

بلید درام رنگی کونیکا و بلید درام مشکی کونیکا , درام کپی کونیکا, چیپست کاتریج تونر, کاتریج طرح اورجینال, چیپست دولوپر کونیکا, چیپست درام کونیکا, هاترول و کاغذکش

قطعات مصرفی دستگاه توشیبا 452 چه قطعاتی است؟

بلید, پرس, چرخ دنده, چیپست, کاغذ کش, درام, هات رول, وب رول, ترمیستور توشیبا